Harbeth - legenda wywodząca się z BBC
Produkty 1 - 21 z 21
sortuj wg
pokaż

Harbeth - legenda wywodząca się z BBC

Firma Harbeth została założona ponad czterdzieści lat temu w celu komercjalizacji badań i rozwoju głośników BBC. To był wspaniały początek, ale tylko pierwszy krok w naszej podróży ku doskonałemu brzmieniu. Dzisiejsze głośniki Harbeth są o wiele bardziej transparentne, bardziej żywe, dynamiczne, otwarte i prawdziwe. W najnowszych modelach głośników Harbeth poszedł o krok dalej w rozwoju swoich przetworników, co sprawia, że są one - jak sam usłyszysz - jednymi z najlepszych pod względem naturalnego brzmienia w swojej klasie.

Pod koniec swojej błyskotliwej kariery w Departamencie Badań BBC, H.D. Harwood odkrył nowy rodzaj folii plastikowej, która wydawała się odpowiednia do produkcji membran głośnikowych. Za zgodą BBC uzyskał patent, a po formalnym przejściu na emeryturę założył firmę Harbeth i rozpoczął produkcję głośników. Ogłoszenia w prasie hi-fi zapowiadały debiut jego modelu HL Monitor (Mk1) z 1977 roku, opartego na nowatorskiej membranie z polipropylenu, będącej pierwszą tego typu na świecie. Była ona głośniejsza, wytrzymalsza, bardziej wrażliwa, miała bardziej precyzyjne basy i mniej zniekształceń od najlepszych, wcześniejszych modeli głośników BBC z konikami z bextrene ręcznie pokrytymi pierwszą generacją materiału.

Historia tego, jak Harwood odkrył polipropylen, to osobna opowieść. Dziesięć lat wcześniej, w połowie lat 60., w ramach badań pod kierownictwem Harwooda, Departament Badań BBC był pionierem w stosowaniu plastiku bextrene jako materiału na membrany i wprowadził go do klasycznych monitorów BBC z tamtej ery. Dalsze badania Harwooda ujawniły potencjał polipropylenu jako materiału, co doprowadziło do powstania firmy Harbeth w celu komercjalizacji tego odkrycia.

Polipropylen, bardzo elastyczny półtwardy polimer, doskonale sprawdza się w produkcji butelek na szampon, gdzie jego elastyczność jest zaletą. Obecnie szeroko stosuje się go w jednostkach basowo-średniotonowych, a łatwo go formować próżniowo w stołowych maszynach do produkcji membran z cienkiego arkusza filmowego dostarczanego w rolkach.

Przez pierwsze dziesięć lat produkcji, Harbeth wprowadził kolejne modele Monitorów Mk2 i Mk3, wprowadzając niewielkie zmiany w charakterystyce jednostki napędowej basowo-średniotonowej oraz ogólnym zbalansowaniu systemu. Jednak to opracowanie nowatorskiego modelu Monitor Mk4 przemieniło markę i miało dramatyczny wpływ na losy firmy - ostatecznie na lepsze.

To był dopiero początek pięknej przygody, która trwa do dziś - przez te lata Harbeth stał się wręcz synonimem pięknego, naturalnego i harmonicznego brzmienia. Obecna generacja XD wynosi te charakterystyczne cechy marki do jeszcze wyższego poziomu. Od bestsellerowego modelu Harbeth M30.2 XD po hi-endowe Harbeth M40.3 XD, marka ta jest w stanie zadowolić każdego audiofila.

autoryzowany dealer

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Harbeth