Recenzja WiiM Pro

Streamer WiiM Pro

W obecnych czasach streaming odgrywa kluczową rolę w branży audio, umożliwiając dostęp do ogromnej biblioteki utworów w czasie rzeczywistym. Każdy z nas lubi wygodne rozwiązania, a takim jest z pewnością możliwość zarządzania ulubioną muzyką z poziomu fotela czy kanapy. Nie każdy jednak ma ochotę czy możliwość wydania dużej sumy pieniędzy na gadżet, taki jak streamer, który nie jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, a ma jedynie zapewnić nam większy komfort podczas słuchania muzyki.

Właśnie dla takich osób idealną propozycją jest streamer muzyczny WiiM Pro – kosztujący obecnie 799zł pełnowartościowy streamer mogący pochwalić się naprawdę sporą ilością funkcji. Warto też zaznaczyć, że wbrew pozorom żaden smartphone, czy inne podobne urządzenie, nie zagwarantuje nam aż takiej wygody, funkcjonalności i przede wszystkim bezawaryjności, jak profesjonalny streamer. Nawet ten zupełnie podstawowy będzie dużo lepszym wyborem od rozwiązań bardziej konwencjonalnych.

WiiM Pro

Samo urządzenie jest naprawdę niewielkie, a zapewnia nam ogromną funkcjonalności, nawet w sytuacji, gdy dysponujemy bardzo ograniczonym miejscem. Omawiany streamer jest solidnie wykonaną bryłą z tworzywa sztucznego. Co prawda nie znajdziemy na nim ekranu, jednak całe sterowanie możemy realizować zdalnie lub za pomocą przycisków na froncie. W ładnym kartonowym pudełku znajdziemy poza naszym streamerem akcesoria, takie jak: przewód USB A-C (zasilanie), kabel mini jack - RCA, kabel mini jack - mini jack, kabel optyczny toslink, instrukcja obsługi. To solidne i bogate wyposażenie, w pełni wystarczające na start. Decydując się na zakup WiiM Pro, nie musimy już dokupować w zasadzie żadnego akcesorium, no chyba, że mamy taką ochotę. Poza wbudowaną opcją streamingu posiadamy też podstawowej jakości wbudowany DAC. Jeśli chodzi o wejścia, w WiiM Pro producent zapewnia: line in RCA stereo oraz optyczne toslink (SPDIF). Po stronie wyjść znajdziemy natomiast: line out RCA stereo, optyczne toslink (SPDIF), coaxial out. Warto wspomnieć, że WiiM Pro posiada w pełni funkcjonalny korektor dźwięku oraz regulację wysokich oraz niskich tonów. Możemy też oczywiście zrezygnować zbudowanego DAC i sięgnąć po własny, dzięki wejściu liniowemu RCA.

Przejdźmy do kwestii brzmienia.

Jeśli chodzi o niskie tony, były one pełne i muzykalne. Zabrzmiały w moim odczuciu raczej rozrywkowo. Choć wbudowany DAC nie pokazał pełni możliwości podłączonych głośników, to jednak sprawił, że w niskich tonach zabrzmiały one klarownie i czysto. Co za tym idzie, na początek jest to bardzo dobra droga. W moim odczuciu dolne pasma były lekko ocieplone, ale to przełożyło się na przyjemny i stonowany charakter brzmienia.

Średnie tony okazały się muzykalne, gładkie i czyste. Nie brakowało mi w nich rozdzielczości ani emocji. Brzmienie było naprawdę bardzo dobre, choć po podłączeniu własnego DAC średnica naprawdę odżyła i rozkwitła na nowo. Mimo wszystko, średnie tony, a w szczególności wokale, zabrzmiały dobrze i angażująco, zachęcając do słuchania i eksplorowania muzyki. 

Jeśli chodzi o wysokie tony, korzystając z wbudowanego DAC musimy liczyć się z pewnym złagodzeniem w tym zakresie, choć niekoniecznie musi się to kojarzyć z czymś negatywnym. Wysokie tony potrafiły wybić się przed szereg, ale jednocześnie nie atakowały nadmiernie swoim potencjałem. Ilość szczegółów była zadowalająca, separacja instrumentów bardzo poprawna i niczym się nie wyróżniała, ale jednocześnie niczego jej też nie brakowało.

WiiM ProWiiM Pro

A co z użyciem własnego DAC?

No właśnie – na samym początku wspomniałem, że mając do dyspozycji WiiM Pro, możemy skorzystać z własnego DAC i tym samym znacznie zwiększyć wrażenia z używania naszego streamera. Do moich testów użyłem kilku popularnych DAC takich jak: FiiO K11, EarMen Tradutto, czy HE600 w trybie liniowym od HIFIMANA. Za każdym razem miałem wrażenie, że WiiM Pro świetnie przejmuje właściwości naszego DAC i dodaje do niego korzyści płynące ze streamingu. Jednocześnie strojenie i charakter naszego DAC pozostawały zachowane bez negatywnego wpływu.

Przyjrzyjmy się aspektowi użytkowemu urządzenia. Przede wszystkim, WiiM PRO wspiera praktycznie wszystkie platformy streamingowe dostępne na rynku, w tym Tidal Connect. Dodatkowo wspiera komendy głosowe przy pomocy Poproś Alexę, Siri lub Google Voice, możemy więc poprosić asystenta o sterowanie naszym urządzeniem. Wspiera też WiFi w standardzie 5.0 oraz 2,4Ghz oraz Bluetooth. Intuicyjna i bardzo ładnie działająca aplikacja WiiM Home umożliwia przeglądanie całej muzyki ze wszystkich platform w jednym miejscu i wygodne przełączanie się miedzy nimi.

Podsumowując, WiiM Pro określiłbym mianem budżetowo wycenionego zawodnika klasy premium. Nie dajcie się zwieść jego niewielkiej wadze i niskiej cenie. Streamer ten zaskoczył mnie bardzo pozytywnie pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie. Znakomite funkcje sieciowe i bardzo dobre funkcje połączeniowe gwarantują, że nie zabraknie nam niczego. Wbudowany DAC jest dobry, ale osobiście polecam korzystać z własnego, wykorzystując WiiM Pro jedynie jako transport. Jeśli mamy możliwość wykorzystania wyjścia optycznego lub koaksjalnego, urządzenie odwdzięczy się jednymi z najlepszych funkcji trampingowych na rynku, za ułamek ceny droższych konkurentów.

WiiM Pro

Komu więc polecam ten model? 

Przede wszystkim jest on idealny dla początkujących użytkowników, którzy zaczynają swoją przygodę ze streamingiem. Gwarantuje on znakomitą funkcjonalność, świetne brzmienie i wygodę, jakiej często nie znajdziemy nawet w droższych urządzeniach. W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, warto podłączyć swój DAC i skorzystać z pełni możliwości, jakie oferuje WiiM Pro. Do naszej dyspozycji mamy zarówno złącze koaksjalne, liniowe jak i optyczne, więc z pewnością nie zabraknie nam niczego. Funkcje sieciowe działają bardzo dobrze, a Bluetooth, czy WiFi są naprawdę świetnie zaimplementowane i znakomicie realizują swoje zadania. Stremer sprawdził się zarówno z DAC stacjonarnym, jak i kolumnami aktywnymi, co dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność. Można go też bez problemu sparować z telewizorem czy laptopem, osiągając całkowitą swobodę użytkowania. Jeśli chodzi o wyjścia cyfrowe, są one bardzo dobrze zaimplementowane i zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku, praktycznie na poziomie bezstratnym, co dodatkowo bardzo mocno zwiększa funkcjonalność naszego zestawu i zapewnia nam szereg zastosowań w codziennym użytkowaniu. Producent pomyślał o różnych scenariuszach użytkowania i zawarł liczne rozwiązania, pozwalające nam na szerokie zastosowanie WiiM Pro w codziennym życiu, bez konieczności kompromisu, i to z zachowaniem niskiej i atrakcyjnej ceny. 

 

Zapraszamy do salonu audioplaza.pl na odsłuchy i wypożyczenia WiiM Pro!