Recenzja iFi Audio xDSD Gryphon

Przetwornik Cyfrowo-Analogowy iFi Audio xDSD Gryphon

IFi Audio to brytyjska marka, która szturmem wkroczyła na rynek i zdobyła silną pozycję, dzięki swojej innowacyjności i dbałości o jakość dźwięku, co słychać i widać już w pierwszym zetknięciu ze sprzętem od tego producenta. Jednym z bestsellerów marki jest przenośny DAC iFi Audio xDSD Gryphon. W modelu tym postawiono na bogate wyposażenie i kompletną łączność bezprzewodową z pełnym wsparciem Bluetooth wraz z kodekiem LDAC. Dodajmy do tego kieszonkowy format, znakomite parametry i naprawdę dużą  moc wyjściową, a to wszystko w cenie 2199 zł. Czy warto zdecydować się na zakup iFi Audio xDSD Gryphon? Zachęcam do lektury.

iFi Audio xDSD Gryphon

IFi Gryphon przychodzi do nas w ładnym kartonowym opakowaniu z mnóstwem informacji. Wyposażenie jest naprawdę bogate i atrakcyjne. Oprócz samego urządzenia znajdziemy tu także materiałowy woreczek transportowy, solidny krótki interkonekt USB C- USB C oraz interkonekt USB C- LIGHTNING. Nie zabrakło też przewodu USB typu C oraz kilku instrukcji i kart gwarancyjnych. Osobiście przyznam, że to naprawdę solidne wyposażenie i nawet wielokrotnie droższe produkty innych producentów często nie mają tak przemyślanego zestawu. Sam Gryphon jest średniej wielkości urządzeniem, natomiast jest dość płaski, dzięki czemu trzyma się go naprawę wygodnie. Samo urządzenie wspiera łączność Bluetooth 5.1 z  pełnym wsparciem kodeków (aptX, aptX HD, aptX Adaptive, aptX LL, LDAC, HWA, kodeki AAC i SBC Codec). Do naszej dyspozycji jest też szereg wyjść i wejść analogowych. Znajdziemy między innymi wyjście liniowe zbalansowane w standardzie 4,4mm oraz 3,5mm, wejście koaksjalne, oraz oddzielne USB do ładowania i przesyłania danych, przycisk do regulacji basu oraz wyjście 3,5mm SE oraz 4,4mm bal. Nie zabrakło też autorskiej technologii iFi, czyli IEMATCH.

Przyjrzyjmy się stabilności Bluetooth oraz czasowi pracy na baterii. IFi Gryphon wspiera formaty o rozdzielczości: PCM (768/705,6/384/352,8/192/176,4/96/88,2/48/44,1 kHz), DSD (512/256/128/64) DXD (768/705,6/384/352,8 kHz), MQA (dekoder), na SPDIF natomiast jest to PCM (192/176,4/96/88,2/48/44,1 kHz). Dodatkowo generuje ogromną moc na poziomie 1000mW. Przy obciążeniu 32Ohm zainstalowana bateria o pojemności 1900mA pozwoliła spokojnie cieszyć się około ośmioma godzinami pracy urządzenia w przypadku słuchawek dokanałowych i około sześcioma w przypadku słuchawek takich jak HiFiMan Sundara Closed Back. Jeśli chodzi o stabilność połączenia Bluetooth, to nie napotkałem na żadne problemy w tym zakresie.

Przejdźmy do kwestii brzmienia. Bas w iFi Gryphon jest podkreślony, a jego faktura jest dobra i świetnie zgrywa się ze słuchawkami zarówno z mniejszą ilością basu, jak i z tymi nieco bardziej basowymi. Dodatkowy akcent na basie zapewnia przyjemny i odprężający efekt. Ponadto dzięki wbudowanej funkcji regulacji basu, możemy sami zdecydować, czy szukamy brzmienia bardziej nasyconego, czy wolimy większą równowagę. Bez względu na podłączone słuchawki i wybór ustawień, bas w żadnym wypadku nie jest męczący czy nieprzyjemny. To bardzo dobre i angażujące strojenie, dostarczające wielu przyjemności.

Jeśli chodzi o średnicę, zakres ten to w moim odczuciu był przede wszystkim pełny i nasycony. Jednocześnie wokale i instrumenty prezentowały się w sposób bardzo żywy i naturalny. Słychać dość mocno implementację przetwornika Burbrown. Pełne wybrzmiewanie średnicy zaowocowało angażującym i emocjonującym brzmieniem. W parze z muzykalnymi słuchawkami, takimi jak Meze 99 Neo, muzyka naprawdę potrafiła przekazać wiele emocji. 

Wysokie tony określiłbym mianem gładkich, ale jednocześnie niepozbawionych koloru czy emocji. Nie atakowały mnie swoją barwą i nie powodowały sybilizacji. W przypadku bardziej złożonych gatunków muzycznych brzmienie w wysokich tonach pozostawało spójne i czytelne. Warstwa techniczna stała na najwyższym poziomie, a separacja instrumentów okazała się bardzo dobra.

iFi Audio xDSD Gryphon

Scena dźwiękowa, choć nie była przesadnie wielka, to pozwalała rozmieścić instrumenty wokół głowy i bezbłędnie je zobrazować. Nie określiłbym jej też mianem kameralnej i zamkniętej. To raczej coś pomiędzy salą koncertową, a występem na żywo. Generalnie efekt finalny okazał się dla mnie bardzo interesujący.

Jeśli chodzi o szum, czystość sygnału była dobra, zarówno w połączeniu Bluetooth, jak i przewodowo. Z bardzo czułymi słuchawkami można było jednak wyłapać delikatny syk. Nie był on jednak przesadnie irytujący. Warto dodać, że na pokładzie mamy świetnie zaimplementowaną regulację gaina, którą jest iEMatch i osobiście bardzo lubię to rozwiązanie, bowiem pozwala całkowicie rozwiązać problem impedancji słuchawek i wyeliminować szum w bardziej czułych modelach.

Odnosząc się do funkcji DAC, w połączeniu liniowym iFI Gryphon zapewniał świetne brzmienie, praktycznie o niezmienionym charakterze względem wyjścia słuchawkowego, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność Bluetooth.

Podsumowując, iFi Audio xDSD Gryphon świetnie sprawdza się w roli pełnowartościowego DAC/AMPA, zarówno w połączeniu Bluetooth, które pozwala całkowicie zapomnieć o kablach na wiele godzin, jak i w połączeniu przewodowym, które oferuje jeszcze lepsze brzmienie i pozwala wykorzystać pełnię możliwości Gryphon. Myślę, że w tej cenie to solidny gracz na rynku, mogący konkurować z wieloma stacjonarnymi zestawami. Coś, czego natomiast mi zabrakło, to z całą pewnością twarde etui transportowe, bowiem tak ładnie wykonane i świetnie brzmiące urządzenie zasługuje na solidne zabezpieczenie w podróży. Osobiście polecam ten model każdemu miłośnikowi naturalnego brzmienia, niepozbawionego jednak ciepła i solidnej basowej podstawy. Takie strojenie zapewnia wiele godzin świetnej i jakościowej zabawy podczas codziennych odsłuchów. Dzięki stosunkowo dużej mocy, w zestawieniu z niewielkimi gabarytami samego Gryphona, zyskujemy dużą swobodę i elastyczność w doborze słuchawek. W moim przypadku sprawdził się świetnie zarówno w przypadku słuchawek dokanałowych, jak i tych stacjonarnych. Poradził sobie nawet z wymagającymi słuchawkami planarnymi. Z uwagi na powyższe, iFi Audio xDSD Gryphon oceniam jako bardzo ciekawą propozycję dla wszystkich szukających mobilnego urządzenia, które z powodzeniem może zastąpić wszystkie inne sprzęty audio w domu.

 

Zapraszamy do salonu audioplaza.pl na odsłuchy i wypożyczenia iFi Audio xDSD Gryphon!