Recenzja Focal Bathys

Wokółuszne Słuchawki Zamknięte Focal Bathys to sprzęt reprezentujący wizję mobilności tejże firmy. Ich cena wynosi 3799 zł, nie należy więc do najniższych. W omawianych słuchawkach nie zdecydowano się również na składaną konstrukcję. Znajdziemy tu jednak między innymi najwyższej klasy aktywne ANC, 30h realnego czasu pracy baterii i znakomitą jakość dźwięku, z możliwością połączenia przewodowego. Czy zatem cena oscylująca w okolicach prawie 4000 zł jest uzasadniona? Postaram się zwięźle przedstawić kilka argumentów „za” i „przeciw”.

Odpakujmy nasze słuchawki i przejdźmy do kwestii technicznych.

Focal BathysFocal Bathys

W kompaktowym, sztywnym opakowaniu znajdują się słuchawki wraz z etui, kabel USB oraz AUX do połączenia przewodowego. Subiektywnie muszę przyznać, że Focal Bathys wizualnie prezentują się bardzo dobrze i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Pady z ekologicznej skóry są wyjątkowo delikatne, podobnie jak pałąk pokryty tym samym materiałem. Muszle zapewniają sporo miejsca na uszy. Być może nie dopatrzymy się tutaj niczego wyjątkowego i innowacyjnego, ale przecież najważniejsze jest to, by produkt był funkcjonalny, a Focal Bathys niewątpliwie takie są. Mamy tu też wsparcie dla wielu kodeków Bluetooth takich jak: SBC, AAC, aptX™ Adaptive, aptX™ oraz w pełni funkcjonalny tryb DAC USB, obsługujący rozdzielczość 24bit 192Khz. Kopułki posiadają też fizyczne przyciski, przy pomocy których możemy całkowicie sterować wszelkimi parametrami dźwięku.

Jeśli chodzi o brzmienie, podzielę tę część na trzy warianty.

Pierwszy, który omówię, to tryb DAC USB. W tej wersji dostrzegamy więcej przestrzeni w dźwięku oraz wyższy poziom nasycenia. Słuchawki nadal zachowują swoją pierwotną sygnaturę, jednak w mniejszym stopniu słychać kompresję, a całość reprezentuje naprawdę bardzo wysoki poziom.

Kolejnym trybem jest klasyczne połączenie AUX. W tym wariancie dużo zależy od naszego toru audio, bo choć same słuchawki nie są przesadnie wymagające, to mimo dynamicznych przetworników, świetnie się skalują z lepszymi wzmacniaczami. Warto zatem eksperymentować, bowiem ze słuchawek naprawdę sporo można „wycisnąć”.

Tryb, któremu poświęcę najwięcej uwagi i który osobiście najbardziej preferuję, to tryb Bluetooth, z uwagi na fakt, że jest to główne przeznaczenie omawianych słuchawek. Oczywiście, wiąże się to z pewnego rodzaju kompromisem, ponieważ jesteśmy ograniczeni kompresją kodeka Bluetooth oraz transmisją bezprzewodową. Jednak, dzięki wbudowanemu świetnej klasy układowi DAC, nie odczuwamy zanadto tej kompresji. Przyznam szczerze, że nieczęsto spotyka się tak dobre rozwiązania Bluetooth. Na myśl przychodzi mi chyba tylko Hifiman, który w swoim Bluemini uzyskał porównywalny efekt. Tu jednak mamy do czynienia z niezwykle dobrą baterią, co sprawia, że nawet z wbudowanym DAC, nie musimy martwić się o czas pracy bez dostępu do zasilania. Bardzo zabrakło mi kodeka LDAC, ale nie można mieć wszystkiego. Mam nadzieję, że przyszłe aktualizacje wprowadzą tę funkcję.

Niskie tony w omawianym modelu nie są przesadnie wyeksponowane i właściwie w moim odczuciu bliżej im do spokojnej i bardzo naturalnej aranżacji, niż klubowego uderzenia. Jednak takie podejście do strojenia pozwala odpocząć od zgiełku miasta zwłaszcza, że na pokładzie mamy genialnie działające i naprawdę bardzo skuteczne ANC. Dolne pasma są jednak wyczuwalne i na pewno ich nie zabraknie. Choć w większym stopniu możemy je usłyszeć niż poczuć, to jest to spójne z całościową filozofią strojenia. Nie zrozumcie mnie źle, bas jest i to naprawdę wysokiej jakości, jednak pojawia się tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Jednocześnie potrafi też oddać pole innym pasmom.

Średnie tony ukazane są w jasnej i bardzo ładnej formie. Czytelność wokali jest fenomenalna, a jakość sekcji instrumentalnej zachwyca detalami i gładkością dźwięku na planie 3D, ze znakomitym ujęciem głębi i sporą szerokością prezentowanej muzyki. Osoby będące fanami jaśniejszego strojenia, niewątpliwie znajdą tu coś dla siebie. Ilość detali bardzo mnie zadowoliła, a separacja między instrumentami oraz przestrzeń zachwyciły mnie niespotykaną jakością.

Jeśli chodzi o wysokie tony, dzięki rozjaśnieniu prezentacji, całość nabiera naturalnego blasku i ukazuje wiele szczegółów w górnych częstotliwościach. Jednocześnie góra nie męczy i nie powoduje dyskomfortu, co pozwala cieszyć się klarowną i czystą muzyką o ponadprzeciętnej rozdzielczości dźwięku. Podoba mi się też to, w jaki sposób poszczególne instrumenty są rozmieszczone w czasie i przestrzeni. U miłośnika dobrego brzmienia niewątpliwie może wywołać to uśmiech na twarzy.

Focal BathysFocal Bathys

Warto przyjrzeć się temu modelowi słuchawek na tle konkurencji. Porównań dokonam w oparciu o możliwości przewodowe, posługując się referencyjnym DAC/AMPEM, jakim jest EarMen Colibri.

Focal Bathys (3799zł) VS Hifiman ANANDA NANO (2999zł)

Ananda to słuchawka planarna o niesamowitej wartości, jedna z moich ulubionych pozycji do 3000zł. Jej brzmienie jest szybsze, chłodniejsze i bardziej techniczne, podczas gdy Focal Bathys posiadają naturalne ciepło i są nieco mniej bezwzględne pod względem strojenia. Zatem,
w zależności od osobistych preferencji, możemy postawić na mocne techniczne brzmienie Hifiman lub nieco ocieplony wariant Focal.

Podsumowując omawianie wcześniej aspekty techniczne oraz funkcjonalne, wysoko oceniam słuchawki Focal Bathys. Choć cena nie należy do najniższych, to pamiętać należy, że płacimy za znakomite brzmienie, z lekkim zabarwieniem ciepłego basu, a jednocześnie naturalną sygnaturą. Do tego naprawdę znakomite ANC oraz mikrofony do rozmów. Ponadto, producent dołożył świetny tryb DAC, który znacznie zwiększa funkcjonalność całego systemu i pozwala nam korzystać z nieograniczonego potencjału słuchawek, bez dodatkowych inwestycji we wzmacniacze czy inne sprzęty. Zatem, jeśli uwzględnimy funkcjonalność samych słuchawek, cena jest już znacznie bardziej przystępna i całkowicie uzasadniona – użytkownikowi zagwarantowana jest wygoda i doskonałe brzmienie w kompaktowym i przenośnym wydaniu. Warto też zaznaczyć, że otrzymujemy tak naprawdę trzy zupełnie niezależne urządzenia – wysokiej jakości słuchawki Bluetooth, znakomite słuchawki przewodowe, a także całkiem niezależny system audio z DAC, działający bez zarzutu poprzez połączenie USB. W mojej opinii warto zaufać renomowanej firmie, wyspecjalizowanej w tworzeniu sprzętów muzycznych, aniżeli decydować się na zakup sprzętu ,,z marketu,”.